Verket

Mötesplats

Verksamheten i det röda trähuset utgår från ett deltagarproducerat arbetssätt. Deltagarnas intressen, nyfikenhet, behov och idéer styr verksamheten. Du som deltagare äger processen från ax till limpa. Här ska du få möjlighet att utveckla dina idéer och få inspiration. Här finns även möjlighet till sociala möten och nya gemenskaper.

På Verket träffas seniorer och unga under samma tak och får genomföra sina idéer och projekt. Det finns en liten öppen verkstad där alla får tillgång till bland annat symaskin och 3D-printer.

Verket drivs av Göteborgs Stad och är förutom en mötesplats ett så kallat Makerspace – en plats för skapande, lärande, upptäckande och delning där deltagarna använder allt från high tech verktyg till inga verktyg alls.

 

Vill du vara med?

På Verket vill de ge unga och seniorer ”luft under vingarna”.

Kanske vet du bara att du vill göra något och behöver inspiration eller vill möta likasinnade, kanske har du en flyktig idé som behöver konkretiseras och få lite verklighetsförankring. Kanske har du ett färdigsytt projekt och behöver stöd eller finansiering – i alla fall så är du välkommen som du är.

Verket har lite olika öppettider, i och med att tanken är att personer/grupper kan boka rummen själva när de är lediga.

 

Kontakt

Ungdomskonsulenter
Jakob G Rydberg
070-558 91 72 | jakob.rydberg@centrum.goteborg.se

Jerker Forsberg
070-558 91 07 | jerker.forsberg@centrum.goteborg.se

Anna Bigenius
073-665 74 01 | anna.bigenius@centrum.goteborg.se

Äldresamordnare
Marina Byberg
031-365 78 68 | marina.byberg@centrum.goteborg.se

Fredrik Holm
031-365 76 81 | fredrik.holm@centrum.goteborg.se

Susanne Olausson
031-365 76 89 | susanne.olausson@centrum.goteborg.se

Boule-häng utanför Verket i oktober och cosplay-byggande inomhus.

 

Se på karta
Tillbaka

Hemsida

Adress
Lilla Stampgatan 1A
Hållplats Norra Ullevi

Instagram

Facebook

Se på karta